zakupy

Gdzie można zrobić zakupy nie oddalając się zbytnio od centrum Wrocławia?

Jeżeli za punkt odniesienia weźmiemy Rynek, który znajduje się w samym sercu Wrocławia, to już na wschodniej stronie Rynku napotkamy SDH Feniks , piękny secesyjny budynek z początku XX wieku, który od początku swego istnienia był domem handlowym. Tam na kilku piętrach znajdziemy różny asortyment towarów: ubrania, obuwie, artykuły sportowe, wyposażenie wnętrz. Na parterze jest duży sklep spożywczy, a na ostatnim piętrze znajdują się małe butiki z artykułami kolekcjonerskimi .

Kierując się od Rynku na południe, ulicą Świdnicką, dojdziemy do Podwala, po drodze mijając kilka ciekawych obiektów – hotel Monopol, Operę Wrocławską czy piękny kościół Bożego Ciała. Mijając pomnik Bolesława Chrobrego, na wprost, ujrzymy wspaniale odrestaurowany, przedwojenny dom handlowy Wertheima. Ozdobą elewacji tego obiektu są rzeźby głów reprezentujących typy ludzi z całego świata. Popularny pedet, dziś Renoma, był przed wojną największym i najnowocześniejszym domem handlowym w tej części Europy. Obecnie dom handlowy trzyma fason i nadal oferuje towary dla bardziej wybrednych klientów o zasobniejszych portfelach.

Będąc już w tej części miasta warto wsiąść do tramwaju i pojechać dalej prosto w kierunku Powstańców Śląskich. Po trzech przystankach ukaże się naszym oczom największy apartamentowiec w Polsce, mierzący ponad 200 metrów, Sky Tower. Trudno go nie zauważyć. Na parterze tego budynku znajduje się duże centrum handlowe, z restauracjami ,sklepami i kinem. Ważne jest to, że przy okazji zakupów, możemy za pewną opłatą wjechać na najwyższe piętro tego wieżowca i z góry podziwiać panoramę miasta. Przy pięknej pogodzie widać nawet góry.

Idąc z Rynku w kierunku wschodnim, ulicą Oławską, wyjdziemy na plac Dominikański. Tu znajduje się jedna z pierwszych nowoczesnych galerii handlowych powstałych we Wrocławiu – Galeria Dominikańska. Przejście podziemne od strony ul. Oławskiej wprowadzi nas prosto do galerii. Tutaj też, na trzech poziomach, znajdziemy wszystko co dusza zapragnie. Można tu zjeść i zrelaksować się przy dobrej kawie.

Z tego samego placu możemy wsiąść w tramwaj i udać się na prawy brzeg Odry, mostem Pokoju lub mostem Grunwaldzkim. Przejeżdżając przez rzekę zachwycimy się piękną panoramą Ostrowa Tumskiego, Bulwaru X. Dunikowskiego czy nowoczesnej dzielnicy należącej do wrocławskich uczelni. Na placu Grunwaldzkim wysiądziemy na największym węźle komunikacyjnym w mieście – Rondzie Regana. Tutaj znajduje się Galeria Grunwaldzka, bardzo podobna w charakterze do Galerii Dominikańskiej, ale dysponująca salami kinowymi.

Jeżeli jeszcze czujemy niedosyt, to idąc od Rynku w kierunku zachodnim, przez plac Solny do Kazimierza Wielkiego i tam wsiadając w tramwaj jadący w kierunku ul. Legnickiej, dojedziemy do największego centrum handlowego znajdującego się w mieście, powstałego na miejscu dawnej rzeźni miejskiej. Nazywa się ono Magnolia Park. Tutaj mamy to wszystko co w opisanych wcześniej obiektach, lecz w dużym powiększeniu. Jest to miejsce, gdzie oprócz zakupów można miło spędzić czas z całą rodziną. Handel połączony z rozrywką. To miejsce radzimy odwiedzać w złą pogodę i przy dużej ilości czasu do zagospodarowania.

Tekst opracowała mgr Elżbieta Wojtaszak